Results


Result Report - Hot Springs, AR

 

Novice Gems 11 & Under

High Score Solo

Diamond Winner It's My Party - Mallory Stuckey, Rison Starz Dance Academy, Joye Miller, Choreographer

Ruby Winner SMILE - Milla Solvie, Premiere Dance Academy, Donna Rastorfer, Choreographer

Emerald Winner Broadway Baby - Isabella Sanders, Mountain Home School Of The Arts, Gabrielle Gerlach, Choreographer

Sapphire Winner Dynamite - RaMiayh Roshell, Rison Starz Dance Academy, Joye Miller, Choreographer

 

High Score Duo/Trio

Diamond Winner Hello - Mckenzie Huffman, Mary Huffman, Tommie's Dance Academy, Robin Pledge, Choreographer

Ruby Winner The Copa Girls - Mckenzie Huffman, Mary Huffman, Anna Mcdonald, Tommie's Dance Academy, Johnnie Huffstatler, Choreographer

 

High Score Small Group

Diamond Winner Cooties - Korinah Boyd, Elizabeth Dickey, Kyndal Hazlewood, Delaney Lyon, Mary Mabry, Emily Riley, Ava Sanders, Riley Wardell, Kadyn White, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Ruby Winner When I Grow Up - Elizabeth Dickey, Kyndal Hazlewood, Delaney Lyon, Mary Mabry, Vivian Pierce, Emily Riley, Ava Sanders, Kadyn White, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Emerald Winner Red Balloon - Alyssa Autrey, Lanie Crosswhite, Madison George, Kelsey Harrison, Sierra Nevens, Susan's Studio Of Dance, Susan Ledbetter, Choreographer

Sapphire Winner Thrift Shop Remix - Kennedy Canada, Caitlin Dickerson, Emma Doggett, Piper Smith, Isabella Soto, Hailie Terry, Abbie Walls, Mrs. Tanas Dance Factory, Tana Cook, Choreographer

 

High Score Large Group

Diamond Winner A Little Party - Julia Blanscet, Phelan Burge, Serenity Erwin, Reagan Garner, Jordan Greenwood, Audrey Hampson, Anna Hampson, Grace Heflin, Ashley Henry, Jessica Horton, Sabrina Horton, Miska Kracmarova, Ayah Krisht, Grace Pomtree, Sarah Redmond, Avery Shuburte, Jamie Smith, Ashyln Tunnell, Abby Ward, Tommie's Dance Academy, Johnnie Huffstatler, Choreographer

 

 

Novice Gems 12 & Up

High Score Solo & Duo/Trio

Diamond Winner Take My Heart With You - Taylor Jaggers, Rison Starz Dance Academy, Joye Miller, Choreographer

Ruby Winner Inspiration - Jasmyne Miles, Premiere Dance Academy, Elena Serykh, Choreographer

Emerald Winner Early In The Morning - Jasmyne Miles, Ben Walworth, Premiere Dance Academy, Elena Serykh, Choreographer

Sapphire Winner Demons - Josephine Solvie, Premiere Dance Academy, Rebecca Rinn, Choreographer

 

 

 

Future Gems 11 & Under

High Score Solo

Diamond Winner Be OK - Riley Ann Strube, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Ruby Winner Mama's Broken Heart - Olivia Wilson, Monticello Dance Academy, Allison Neill, Choreographer

Emerald Winner Naughty Matilda - Jordan Greenwood, Tommie's Dance Academy, Johnnie Huffstatler, Choreographer

Sapphire Winner Do Your Thing - Alli Beth King, Monticello Dance Academy, Allison Neill, Choreographer

 

High Score Duo/Trio

Diamond Winner Feet Don't Fail Me Now - Chandler Yung, Campbell Yung, Dance Dynamics, Inc., Lorri Yung, Choreographer

Ruby Winner Twist And Shout - Lauren Middleton, Lauren Rodriguez, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Emerald Winner Let's Get It Started - Sophia Baden, Zsilas Grant, Claire Perkins, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Sapphire Winner C'mon Ride That Train - Elle Cooper, Brooklyn Huskey, McKenzie Welch, Danzsource, Ginger Axsom- Cooper, Choreographer

 

High Score Small Group

Diamond Winner Rowing Song - Sophia Baden, Anna Falcon, Alexee Jones, Lauren Middleton, Lindsay Middleton, Claire Perkins, Caroline Perry, Maria Pike, Campbell Yung, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Ruby Winner Respect - Kylie Andrews, Alyssa Fust, Lundyn Gerlach, Maggy Hopper, Alysia Osorio, Isabella Sanders, Alea Vaccarella, Sloane Williams, Mountain Home School Of The Arts, Gabrielle Gerlach, Choreographer

Emerald Winner Back In Time - Kayla Arrington, Kate Brown, Mary Riley Busby, Logan Fletcher, Alli Beth King, Karissa Morman, Gracie Mosley, Olivia Wilson, Monticello Dance Academy, Allison Neill, Choreographer

Sapphire Winner Rag Mop - Sophia Baden, Lindsay Middleton, Claire Perkins, Maria Pike, Riley Wardell, Chandler Yung, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

 

High Score Large Group

Diamond Winner Newsies - Korinah Boyd, Elizabeth Dickey, Anna Falcon, Kyndal Hazlewood, Alexee Jones, Lauren Middleton, Caroline Perry, Vivian Pierce, Lauren Rodriguez, Ava Sanders, Kadyn White, Campbell Yung, Dance Dynamics, Inc., Lorri Yung, Choreographer

 

Future Gems 12 & Up

High Score Solo

Diamond Winner Wildfire - Haley Mcelhanon, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Ruby Winner Flyin' - Caitlin Disterdick, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Emerald Winner Dynamite - Rachel Lonjaret, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Sapphire Winner Trashin The Camp - Hannah Hagerman, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

 

High Score Duo/Trio

Diamond Winner Crab Bucket - Caitlin Disterdick, Haley Mcelhanon, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Ruby Winner Jump - Anna Groves, Caroline Groves, Monticello Dance Academy, Allison Neill, Choreographer

Emerald Winner Turn Around - Maggie Cooper, Brooklyn Huskey, Danzsource, Ginger Axsom- Cooper, Choreographer

Sapphire Winner Smooth Criminal - Hannah Hagerman, Rachel Lonjaret, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

 

High Score Small Group

Diamond Winner Cooler Than Me - Caitlin Disterdick, Hannah Hagerman, Rachel Lonjaret, Haley Mcelhanon, Riley Ann Strube, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Ruby Winner Raindrops - Julia Bates, Caitlin Disterdick, Hannah Hagerman, Rachel Lonjaret, Haley Mcelhanon, Ginger Rhoads, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Emerald Winner Speaking In Tongues - Julia Bates, Caitlin Disterdick, Hannah Hagerman, Rachel Lonjaret, Haley Mcelhanon, Ginger Rhoads, Centre Stage Dance Academy, Andrea Strube, Choreographer

Sapphire Winner Woman's World - Bridgette Bavon, Reagan Garner, Isabella Goodwin, Grace Heflin, Elizabeth Henry, Caroline Henry, Ashley Henry, Sabrina Horton, Abby Smith, Tommie's Dance Academy, Robin Pledge, Choreographer

 

High Score Large Group

Diamond Winner Sky Fall - Breann Bremer, Bailey Bremer, Annejanette Cole, Kylee Dandini, Emily Hanner, Mikayla Haynes, Mandi Hubbard, Ashley Hubbard, Kera Mingus, Skylee Naugher, Mariya Serykh, Savannah Sinclair, Ava Solvie, Josephine Solvie, Anna Vanhaitsma, Abby Vanhaittsma, Abi Young, Premiere Dance Academy, Pam Miller-Wells and Elena Serykh, Choreographer

Ruby Winner Back To Life - Joy Bruce, Ali Carroll, Alix Davis, Kylie Davis, Anna Douglas, Taylor Hardin, Rachel Johnson, Kaylea Knighton, Kayla Manley, Savannah McClure, Madison Moody, Katie Parker, Aspen Powell, Mikayla Shelton, Jessica Vickers, BC Dance, Bethany Cavinder Cox, Choreographer

 

 

 

Petite

High Score Solo & Duo/Trio

Diamond Winner I Am Woman - Lundyn Gerlach, Maggy Hopper, Mountain Home School Of The Arts, Gabrielle Gerlach, Choreographer

 

High Score Small Group

Diamond Winner Bye Bye Blackbird - Emili Elkins, Paris Gerlach, Lundyn Gerlach, Maggy Hopper, Mica Kirby, Gianna Taylor, Mountain Home School Of The Arts, Gabrielle Gerlach, Choreographer

 

Spotlight Title Winner

Petite Miss Spotlight - Lundyn Gerlach - Lundyn Gerlach, Mountain Home School Of The Arts

 

Junior

High Score Solo & Duo/Trio

Diamond Winner Brave And Crazy - Paris Gerlach, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

Ruby Winner The Rose - Emili Elkins, Mountain Home School Of The Arts, Gabrielle Gerlach, Choreographer

Emerald Winner New York ,New York - Paris Gerlach, Mica Kirby, Mountain Home School Of The Arts, Gabrielle Gerlach, Choreographer I Need A Hero - Isabel McNutt, Next Step Dance Studio, Kylie Thompson, Choreographer

Sapphire Winner Dante’s Prayer - Emili Elkins, Paris Gerlach, Mica Kirby, Mountain Home School of the Arts, Kelly Wade, Choreographer

 

 

High Score Small Group

Diamond Winner Ice - Lillian Cousins, Emili Elkins, Paris Gerlach, Ally Hopper, Mica Kirby, Alexis Ungerank, Sophia Wilson, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

 

Spotlight Title Winner

Junior Miss Spotlight - Paris Gerlach - Paris Gerlach, Mountain Home School Of The Arts

 

Teen

High Score Solo

Diamond Winner You Can Leave Your Hat On - Ally Hopper, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

Ruby Winner Firework - Payton Davis, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Emerald Winner Killer Instinct - Marina Redlich, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Sapphire Winner In My Daughters Eyes - Ali Mattox, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

 

High Score Duo/Trio

Diamond Winner When The Ship Goes Down - Ashton Jones, Ali Mattox, Shelby Robertson, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Ruby Winner Addicted To Love - Ally Hopper, Alexis Ungerank, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

 

High Score Small Group

Diamond Winner You Are The Devil In Me - Grace Armistead, Lillian Cousins, Emili Elkins, Paris Gerlach, Ally Hopper, Mica Kirby, Samantha Shelley, Alexis Ungerank, Sophia Wilson, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

Ruby Winner Night Of The Dancing Flame - Grace Armistead, Lillian Cousins, Emili Elkins, Paris Gerlach, Ally Hopper, Mica Kirby, Samantha Shelley, Alexis Ungerank, Sophia Wilson, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

 

High Score Large Group

Diamond Winner Vienna - Grace Armistead, Lillian Cousins, Emili Elkins, Paris Gerlach, Ally Hopper, Mica Kirby, Samantha Shelley, Kayli Strain, Natalie Ungerank, Alexis Ungerank, Sophia Wilson, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

Ruby Winner Stage Four - Grace Armistead, Lillian Cousins, Emili Elkins, Paris Gerlach, Ally Hopper, Mica Kirby, Samantha Shelley, Kayli Strain, Natalie Ungerank, Alexis Ungerank, Sophia Wilson, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

Emerald Winner Hip Hop City - Isabella Akel, RJ Anderson, Sophia Baden, Hailey Daniel, Payton Davis, Anna Falcon, Zsilas Grant, Kyndal Hazlewood, Alexee Jones, Ashton Jones, Ally Marotti, Ali Mattox, Claire Perkins, Vivian Pierce, Maria Pike, Shelby Robertson, Lauren Rodriguez, Caroline Shew, Gracie Stover, Riley Wardell, Bailey White, Payton Williams, Dance Dynamics, Sean Freeman, Choreographer
Sapphire Winner Sing With A Swing - Bailey Bremer, Hailey Denton, Ashton Hodge, Mandi Hubbard, Ashley Hubbard, Olivia Knipple, Mariya Serykh, Savannah Sinclair, Josephine Solvie, Anna Vanhaitsma, Abby Vanhaittsma, Sabrina Willson, Premiere Dance AcademyAmi Bremer, Choreographer

 

 

High Score Line

Diamond Winner Hip Hop City - Isabella Akel, RJ Anderson, Sophia Baden, Hailey Daniel, Payton Davis, Anna Falcon, Zsilas Grant, Kyndal Hazlewood, Alexee Jones, Ashton Jones, Ally Marotti, Ali Mattox, Claire Perkins, Vivian Pierce, Maria Pike, Shelby Robertson, Lauren Rodriguez, Caroline Shew, Gracie Stover, Riley Wardell, Bailey White, Payton Williams, Dance Dynamics, Inc., Sean Freeman, Choreographer

 

Interpretive Interpretive Teen Jazz - Ally Hopper, Mountain Home School of The Arts

 

Spotlight Title Winner

Teen Miss Spotlight - Marina Redlich - Marina Redlich, Dance Dynamics, Inc., N/A, Choreographer

 

Senior

High Score Solo

Diamond Winner I Won't Dance - Hailey Denton, Premiere Dance Academy, N/A, Choreographer

Ruby Winner True Colors - Mariya Serykh, Premiere Dance Academy, Jamie Curry, Choreographer

Emerald Winner Finding Fifth - Shelby Robertson, Dance Dynamics, Inc., Latisha Daniel, Choreographer

Sapphire Winner Will You Still Love Me Tomorrow - Alexis Ungerank, Mountain Home School Of The Arts, Kelly Wade, Choreographer

 

High Score Duo/Trio

Diamond Winner Hands In The Air - Maggie Cooper, Alison Puckett, Danzsource, Ginger Axsom- Cooper, Choreographer

 

High Score Groups & Line

Diamond Winner Gaucho - Bailey Bremer, Hailey Denton, Mandi Hubbard, Mariya Serykh, Anna Vanhaitsma, Premiere Dance Academy, Elena Serykh, Choreographer

Ruby Winner The One - Emily Atkinson, Constince Brown, Isabella Gamble, Haley Green, Danie High, Imari Kelley, Stormy King, D2I The Company, Davida High Cellers, Choreographer

 

Spotlight Title Winner

Senior Miss Spotlight - Alexis Ungerank - Alexis Ungerank, Mountain Home School Of The Arts, N/A, Choreographer

 

Adult

Diamond Winner Words - Lauren Dodson, Jessica Vickers, BC Dance, Bethany Cavinder Cox, Choreographer

 

 

Production Winners

Diamond Winner Viva Latina - Bailey Bremer, Breann Bremer, Annejanette Cole, Logan Cole, Kylee Dandini, Rebecca Debo, Hailey Denton, Emily Hanner, Mikayla Haynes, Ashton Hodge, Ashley Hubbard, Mandi Hubbard, Olivia Knipple, Chas Mayes, Jasmyne Miles, Kera Mingus, Skylee Naugher, Mariya Serykh, Savannah Sinclair, Ava Solvie, Josephine Solvie, Anna Vanhaitsma, Abby Vanhaittsma, Ben Walworth, Sabrina Willson, Abi Young, Premiere Dance Academy, Elena Serykh, Choreographer

 

Photogenic Winners

Petite Miss Photogenic - Shelby Ross, DC Dance

Teen Miss Photogenic – Claire Marie Perkins, Dance Dynamics

Senior Miss Photogenic – Taylor Jaggers, Rison Stars Dance Academy

 

 

Triple Crown Winners

Teen Triple Crown

      Tommie's Dance Academy - Weightless, Who You Are, Fashionista

 

 

Studio Achievement Winners

Groups & Lines

      D2I The Company - See Me, The One, Hands Down

 

Dance Down Winners

Dance Down 8-12 Diamond Winner Emili Elkins, Moutain Home School of the Arts

Dance Down 8-12 Ruby Winner Isabel McNut, Next Step Dance Studio

Dance Down 8-12 Emerald Winner Claire Perkins, Dance Dynamics, Inc.

Dance Down 8-12 Sapphire Winner Alexee Jones, Dance Dynamics, Inc.

Dance Down 13-19 Diamond Winner Ally Hopper, Mountain Home School of the Arts

Dance Down 13-19 Ruby Winner Alexis Underank, Mountain Home School of the Arts

Dance Down 13-19 Emerald Winner Shelby Robertson, Dance Dynamics, Inc.

Dance Down 13-19 Sapphire Winner Marina Redlich, Dance Dynamics, Inc.

 

 

Sportsmanship Winner Danzsource

 

Sweepstakes Winner Dance Dynamics, Inc.

 

Director's Choice Don’t Pass Me By - Hailey Daniel, Payton Davis, Shelby Robertson, Caroline Shew, Gracie Stover, Payton Williams, Dance DynamicsLatisha Daniel, Choreographer