Results


Result Report - Davenport, IA

Novice Gems 11 & Under

High Score Solo

Diamond Winner Change - Hannah Dewilde, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer

Ruby Winner So Much Better - Olivia Nilsson, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer

Emerald Winner Codfish Ball - Hattie Awbrey, Muscatine Academy Of Music And Dance, N/A, Choreographer

Sapphire Winner How Bad Can I Be - Brook Thoms, Above the Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer


Novice Gems Combined Ages

High Score Duo/Trio
Diamond Winner
Two Swans - Olivia Nilsson, Corrin Smith, Perfection Dance Company, Ariel Cisneros, Choreographer
Ruby Winner One - Claire Gillespie, Lilli Townsley, Kylee Willis, Dance Works, Lisa Schmidt, Choreographer


High Score Small Group

Diamond Winner Rock Wit It - Alyvia Anderson, Hannah Dewilde, Dee Engmann, Olivia Nilsson, Corrin Smith, Perfection Dance Company, Dantriell Houston, Choreographer

Ruby Winner Take A Hint - Alyvia Anderson, Libby Correll, Hannah Dewilde, Dee Engmann, Trinyece Holloway, Olivia Nilsson, Corrin Smith, Perfection Dance Company, Hannah Johnson, Choreographer


Novice Gems 12 & Up

High Score Solo

Diamond Winner Mammas Broken Heart - Sydnie Thomas, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Ruby Winner Birthday Girl - Alyvia Anderson, Perfection Dance Company, Hannah Johnson, Choreographer



Future Gems 11 & Under

High Score Solo

Diamond Winner Route 66 - Kaylee Plohr, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Ruby Winner Moments - Madison Mangels, Dance Works, Lisa Schmidt, Choreographer

Emerald Winner Dance Floor - Serena Arguello, Dance Works, Tiffany Thumann, Choreographer

Sapphire Winner Wait Until You See My Smile - Trinyece Holloway, Perfection Dance Company, Cameron Turner, Choreographer


High Score Duo/Trio

Diamond Winner The Proposal - Destin Johnson, Layla Porter, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer

Ruby Winner Blessings - Hannah Johnson, Brooke Langland, Alexandria Steele, National Dance Academy, Michael Kohli, Choreographer

Emerald Winner Cleaning Up The Town - Makala Matlick, r, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Sapphire Winner Say Hey - Madi Diehl, Kate Hatlestad, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer


High Score Small Group

Diamond Winner Control - Sydni Dion Bennett, Hannah Dewilde, Yiannis Ekonomou, Hailey Gillio, Layla Porter, Corrin Smith, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer

Ruby Winner Some Kind Of Wonderful - Sydni Dion Bennett, Yiannis Ekonomou, Hailey Gillio, Trinyece Holloway, Layla Porter, Perfection Dance Company, Cameron Turner, Choreographer

Emerald Winner International Party - Yiannis Ekonomou, Hailey Gillio, Trinyece Holloway, Layla Porter, Perfection Dance Company, Dantriell Houston, Choreographer

Sapphire Winner You Make My Dreams - Taylor Bohannon, Maura Chandler, Peyton Flynn, Grace Follis, Cassidy Gerdts, Matt Mangels, Madison Schlotfeldt, Kiley Stineman, Dance Works, Lisa Schmidt, Choreographer


High Score Large Group

Diamond Winner I Was Here - Alyvia Anderson, Sydni Dion Bennett, Libby Correll, Hannah Dewilde, Yiannis Ekonomou, Dee Engmann, Hailey Gillio, Trinyece Holloway, Destin Johnson, Alexis Marasco, Olivia Nilsson, Layla Porter, Corrin Smith, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer



Future Gems 12 & Up

High Score Solo

Diamond Winner Runaway Baby - Heather Whan, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Ruby Winner I Gotta Get Thru This - Kyrstin Plohr, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Emerald Winner Will You Be There - Kayla Latham, Dance Works, Lisa Schmidt, Choreographer

Sapphire Winner Worth It All - Amy Showers, Above the Barre Dance Academy, Katie Rokusek, Choreographer


High Score Duo/Trio

Diamond Winner Please Don't Go - Zay Zay Bennett, Hailey Gillio, Perfection Dance Company, Dantriell Houston, Choreographer

Ruby Winner Let's Stay Together - Kyrstin Plohr, Heather Whan, Allison Young, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer


High Score Small & Large Group

Diamond Winner Five Guys Named Moe - Caitryn Muske, Kyle Plohr, Caity Treanor, Heather Whan, Allison Young, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Ruby Winner Tea Party - Anita Alaniz, Tristan Blumer, Hailey Broer, Kayla Latham, Carmen Moss, Kellie Nelson, Paige Nelson, Savannah Roseman, Karlee Shaffer, Abby Thumann, Dance Works, Lisa Schmidt, Choreographer

Emerald Winner Let Me Think About It - Caitryn Muske, Kyle Plohr, Caity Treanor, Heather Whan, Allison Young, Myrna Rae's Studio Of Dance, April Plohr, Choreographer

Sapphire Winner When Can I See You Again - Maddy Bergmann, Chloe Eaton, Yajatra Kulkarni, Haley Moore, Makayla Morgan, Emilly Rockhold, Kayla Stevens, Sarah Tallman, Above the Barre Dance Academy, Jennifer Stiener, Choreographer



Petite

High Score Division

Diamond Winner Amazing Grace - Emma Decker, Madilynn Jackson, Ciara Presson, Grace Sherman, Ana Von Maur, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer



Junior

High Score Solo

Diamond Winner Jackets - Yiannis Ekonomou, Perfection Dance Company, Dantriell Houston, Choreographer

Ruby Winner Devotion - Destin Johnson, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer

Emerald Winner Starstruck - Olivia Clark, Nolte Academy Of Dance, Emily Loya, Choreographer

Sapphire Winner Lift Me Up - Maddie Brown, Nolte Academy Of Dance, Christy Scimeca, Choreographer


High Score Duo/Trio

Diamond Winner Petunias - Maddie Brown, Chloe Gretter, Nolte Academy Of Dance, Leslie Nolte, Choreographer

Ruby Winner Come Home - Maddie Brown, Ellie Brown, Nolte Academy Of Dance, Emily Loya, Choreographer

Emerald Winner Kite - Caroline Carlson, Karleigh Nading, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer

Sapphire Winner Yellow - Isabelle Bach, Kathleen Washington, Nolte Academy Of Dance, Leslie Nolte, Choreographer


High Score Small Group

Diamond Winner New Day - Maddie Brown, Ellie Brown, Olivia Clark, Mia Nolte, Nolte Academy Of Dance, Emily Loya, Choreographer

Ruby Winner Raggedy Ann - Caroline Carlson, Abigail Haessler, Karleigh Nading, Julia Necker, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer


High Score Large Group

Diamond Winner Shoeless Joe - Lauren Buechel, Chloe Bullock, Caitlin Crome, Chloe Eaton, Freja Hager, Morgan McCartney, Makayla Morgan, Noel Pearson, Emilly Rockhold, Madeline Sottos, Kayla Stevens, Emma Stiener, Sarah Tallman, Kayleigh Trumbull, Allyson Weitz, Above the Barre Dance Academy, Jennifer Stiener, Choreographer



Spotlight Title Winner

Junior Mr Spotlight - Destin Johnson - Destin Johnson, Perfection Dance Company, N/A, Choreographer

Junior Miss Spotlight - Layla Porter - Layla Porter, Perfection Dance Company, N/A, Choreographer



Teen

High Score Solo

Diamond Winner Can't Help - Mia Nolte, Nolte Academy Of Dance, Leslie Nolte, Choreographer

Ruby Winner Creation - Hailey Fay, National Dance Academy, N/A, Choreographer

Emerald Winner Blue Jeans - Sydney Lear, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer

Sapphire Winner Titanium - Samina Abdullah, Above the Barre Dance Academy, Sara Cato Bailey, Choreographer


High Score Duo/Trio

Diamond Winner Clarity - Olivia Markham, Kaitlin Scheff, Above the Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer

Ruby Winner Angel Standing By - Caroline Carlson, Sydney Lear, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer

Emerald Winner Stupid Boy - Kayla Anderson, Emily Haidsiak, Paige Henson, Above the Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer

Sapphire Winner Showstopper - Mikayla Guffey, Taylor Jordahl, Sydney Lear, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer


High Score Small Group

Diamond Winner Empty Chairs - Kayla Anderson, Katie Cabel, Emily Haidsiak, Paige Henson, Above the Barre Dance Academy, Sara Cato Bailey, Choreographer

Ruby Winner Battlefield - Sydni Dion Bennett, Yiannis Ekonomou, Hailey Gillio, Hannah Johnson, Layla Porter, Perfection Dance Company, Alyssa Johnson, Choreographer

Emerald Winner Fix You - Samina Abdullah, Marie DeLessio, Paige Henson, Gracie Wilson, Above the Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer

Sapphire Winner Feeling Good - Anna Grace Molinari, Kinsey Paulson, Kassidy Scheff, Anna Worden, Above the Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer


High Score Large Group

Diamond Winner Paula - Samina Abdullah, Kayla Anderson, Katie Cabel, Marie DeLessio, Emily Haidsiak, Paige Henson, Jenny Kulhanek, Kassidy Scheff, Kaitlin Scheff, Anna Worden, Above the Barre Dance Academy, Rachelle Oschner, Choreographer

Ruby Winner Love Came Down - Kayla Anderson, Freja Hager, Emily Haidsiak, Paige Henson, Anna Grace Molinari, Kinsey Paulson, Kaitlin Scheff, Kassidy Scheff, Emma Wichman, Anna Worden, Above the Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer

Emerald Winner B-Day - Laura Brown, Caroline Carlson, Makenna Cox, Mikayla Guffey, Madilynn Jackson, Taylor Jordahl, Hannah Krug, Kara Lampe, Sydney Lear, Emma Lindskog, Maggie Lucas, Karleigh Nading, Kaitlyn Rogers, Victoria Tappa, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen & Melissa Komadino, Choreographer

Sapphire Winner Greatest Medley Ever Told - Samina Abdullah, Kayla Anderson, Katie Cabel, Hannah Chin, Marie DeLessio, Freja Hager, Emily Haidsiak, Paige Henson, Anna Grace Molinari, Kinsey Paulson, Kassidy Scheff, Emma Wichman, Gracie Wilson, Anna Worden, Above The Barre Dance Academy, Kimberly Munn, Choreographer


Spotlight Title Winner

Teen Miss Spotlight - Hailey Gillio - Hailey Gillio, Perfection Dance Company, N/A, Choreographer


Senior

High Score Solo

Diamond Winner Bound To You - Matilda Mackey, Nolte Academy Of Dance, Christy Scimeca, Choreographer

Ruby Winner Medicine - Maren Clemsen, Nolte Academy Of Dance, N/A, Choreographer

Emerald Winner Lighthouse - Alissa Capron, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Overturff, Choreographer

Sapphire Winner Dock Of The Bay - Hannah Abram, Nolte Academy Of Dance, Sean Kaminski, Choreographer


High Score Duo/Trio

Diamond Winner Harmless Monster - Maren Clemsen, Matilda Mackey, Nolte Academy Of Dance, N/A, Choreographer

Ruby Winner I'll Be Your River - Alissa Capron, Hailey Fay, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Overturff, Choreographer

Emerald Winner Come Away Little Lamb - Hailey Fay, Calvin Windschitl, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Krukow, Choreographer

Sapphire Winner Truth & Grace - Taylor Jordahl, Sydney Lear, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Poulsen, Choreographer


High Score Small Group

Diamond Winner Gatsby - Jordan Barber, Amelia Cain, Alissa Capron, Hailey Fay, Mackenzi Marsh, Grace Williamson, Calvin Windschitl, Elke Windschitl, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Overturff, Choreographer

Ruby Winner Great Escape - Hannah Chin, Madison Davis, Marie DeLessio, Freja Hager, Emily Kulhanek, Jenny Kulhanek, Olivia Markham, Shannon McGuire, Above the Barre Dance Academy, Sara Cato Bailey, Choreographer

Emerald Winner Mia - Makenna Cox, Taylor Jordahl, Sydney Lear, Maggie Lucas, Victoria Tappa, Expressions Of The Quad Cities Dance Academy, Melissa Komadino, Choreographer

Sapphire Winner Wade In The Water - Amelia Cain, Alissa Capron, Hailey Fay, Mackenzi Marsh, Grace Williamson, Calvin Windschitl, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Overturff, Choreographer


High Score Large Group

Diamond Winner Long Way Down - Jordan Barber, Amelia Cain, Alissa Capron, Hailey Fay, Mackenzi Marsh, Alyssa Mulherin, Randi Olson, Abigail Postman, Grace Williamson, Elke Windschitl, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Overturff, Choreographer



Spotlight Title Winner

Senior Miss Spotlight - Matilda Mackey - Matilda Mackey, Nolte Academy Of Dance, N/A, Choreographer


Production Winners

Diamond Winner Little Children - Alivia Baldridge, Ellie Ballard, Jordan Barber, Amelia Cain, Alissa Capron, Christina Dai, Tyler Fay, Hailey Fay, Hannah Johnson, Brooke Langland, Mackenzi Marsh, Alyssa Mulherin, Randi Olson, Abigail Postman, Laura Schilling, Alexandria Steele, Grace Williamson, Elke Windschitl, Calvin Windschitl, National Dance Academy, Ashlynd Kohli/Overturff, Choreographer



Photogenic Winners

Petite Miss Photogenic Kaylee Plohr - Myrna Rae’s Studio of Dance

Junior Miss Photogenic Layla Porter - Perfection Dance Artistry

Teen Miss Photogenic Alyvia Anderson - Perfection Dance Artistry

Senior Miss Photogenic Kristin Plohr - Myrna Rae’s Studio of Dance



Triple Crown Winners

Junior Division Winners

Perfection Dance Artistry - Jackets, Devotion, Torn

Senior Division Winners

Nolte Academy Of Dance - Axis, Staring At The Stars, Bound To You



High Scores by Studio Achievement - Davenport, IA

Duo/Trio

Expressions Of The Quad Cities Dance Academy - Kite, Truth & Grace, Showstopper

Groups & Lines

Expressions Of The Quad Cities Dance Academy - Swagger Jagger, Eyes On Fire, Hands - A Tribute


Dance Down Winners

Dance Down 8-12 Diamond Winner Ellie Brown - Nolte Academy of Dance

Dance Down 8-12 Ruby Winner Destin Johnson - Perfection Dance Company

Dance Down 8-12 Emerald Winner Yiannis Ekonomou - Perfection Dance Company

Dance Down 8-12 Sapphire Winner Olivia Clark - Nolte Academy of Dance

Dance Down 13-19 Diamond Winner Matilda Mackey - Nolte Academy of Dance

Dance Down 13-19 Ruby Winner Sydney Lear - Expressions of the Quad Cities Dance Academy

Dance Down 13-19 Emerald Winner Alissa Capron - National Dance Academy

Dance Down 13-19 Sapphire Winner Maren Clemsen - Nolte Academy of Dance
Dance Down 13-19 Judges Choice Winner Hailey Fay - National Dance Academy


People’s Choice Winner Gatsby - National Dance Academy


ADCC Studio of Excellence Award National Dance Academy


Sportsmanship Winner Dance Works - Director Lisa Schmidt


Sweepstakes Winner Perfection Dance Company



Director's Choice Feelin’ Good - Above the Barre Dance Academy